ŁazienkaKuchnia

Armatura łazienkowa i kuchenna

Dobór odpowiedniej armatury

image

Armatura łazienkowa i kuchenna.

Jednymi z ostatnich urządzeń montowanych w trakcie wykończenia, są elementy armatury. Ponieważ są to elementy delikatne i narażone na uszkodzenia, czeka się z nimi do samego końca. To właśnie detale stanowią, o ostatecznym odbiorze całości. Większość dostępnych na Polskim rynku producentów oferuje gotowe, kompletne zestawy wykończenia pomieszczeń łazienkowy i kuchennych. Na co w takim razie zwrócić uwagę przy dobrze wykończeń?

Armatura a prawo

Na pewno warto zwrócić uwagę na zapisy umieszczone przez ustawodawcę w Dziale IV, Rozdział 1. Instalacje wodociągowe zimnej i ciepłej wody m.in.:

Wyroby zastosowane w instalacji wodociągowej powinny być dobrane z uwzględnieniem korozyjności wody, tak aby nie następowało pogarszanie jej jakości oraz trwałości instalacji, a także aby takich skutków nie wywoływało wzajemne oddziaływanie materiałów, z których wykonano te wyroby. W armaturze mieszającej i czerpalnej przewód ciepłej wody powinien być podłączony z lewej strony.

Konstrukcja

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na skład paczki i co powinno się znaleźć w pełnym zestawie montażowym:

Wężyki — powinny być wykonane z materiałów niekorodujących. Są jednym z najważniejszych elementów instalacji wodociągowej.

Zawory — powinny znaleźć się przed każdym sprzętem, aby w razie usterki można było szybko zablokować napływ wody. Najczęściej stosuje się zawory motylkowe, które są obustronnie gwintowane i łatwe w montażu.

Bateria — główny element, powinien być wykonany z materiałów trwałych. W zależności od preferencji może być matowa lub błyszcząca. Na tej drugiej bardziej widać osad.

Syfon — niezbędny element każdego zestawu podłączonego do wody. Sprzedawany osobno, ale warto kupić go już na etapie doboru baterii, aby pasowały do siebie wyglądem, szczególnie jeśli ma być widoczny. Najczęściej spotykane syfony to syfony butelkowe, które wyłapują drobne obiekty, wpadające nam do umywalki, wanny i zlewu. Nie chronią jednak przed zapchaniem rur, do tego najlepiej nadają się syfony dzwonowe.

W przypadku armatury prysznicowej

Słuchawka — posiadają różne formy i rodzaje przepływu wody, dobierane w zależności od wystroju wnętrz.

Wąż — element łączący baterię prysznicowa ze słuchawką, dobierany pod wystój łazienki.

Stelaż — podkonstrukcja bardziej zaawansowanych systemów łazienkowych, z deszczownica lub dyszami wodnymi

Podział armatury ze względu na rodzaj

Armatura techniczna

Najczęściej montowana w przestrzeniach niewidocznych dla gości, takich jak garaż lub pralnia. Wykonana jest niższej jakość stal, rurki i syfony są najczęściej plastikowe.

Armatura łazienkowa

Pełni rolę dekoracyjną wykończenia łazienki, najczęściej występuje z powłoką chromowaną, błyszczącą.

Armatura kuchenna

Podobnie jak łazienkowa ma być funkcjonalna i być dopasowana do wnętrz. W przypadku kranów kuchennych warto zainwestować w wyższą baterię, lub słuchawkę na wężu. Zbyt niskie umiejscowienie wylewki utrudni mycie wysokich naczyń.

Podział armatury ze względu na materiał

Armatura prysznicowa

Elementy, o wysokiej jakości wykończenia, mogą być wyposażone w dodatkowe opcje, jak podświetlenie strumienia wody, radio czy czujki ruchu.

Armatura ogrodowa

Mowa tutaj, o wszelkiego rodzaju podłączeniach węży i kranach naściennych. Powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych i trwałe. Warto też rozważyć zakup z nakładanym pokrętłem, aby osoby nieupoważnione nie miały swobodnego dostępu do wody podczas naszej dłuższej nieobecności. Zawór zamykający powinien znaleźć się wewnątrz domu.

Armatura stalowa

Używana głównie dla przemysłu, Jest wytrzymała na zarysowania i zabrudzenia. Elementy są tanie, polecana do ogrodu i przestrzeni technicznych. W ogrodzie będzie wymagać jednorazowego pomalowania farbami antykorozyjnymi.

Zalety:
 • Cena,
 • trwałość,
 • można malować.
Wady:
 • Wygląd.

Armatura chromowana

Zachwycają pięknym odcieniem srebra i połyskującą powierzchnią, doskonale odbijającą światło lamp. Są nierdzewne i dobrze prezentują się w każdym wnętrzu.

Zalety:
 • Wygląd,
 • antykorozyjność.
Wady:
 • Cena.

Armatura miedziana

Jest to materiał stosowany w hydraulice od bardzo dawna. Jest wytrzymały i odporny na korozję. Miedź ma właściwości bakteriobójcze, toteż rury z niej wykonane nie zachodzą szlamem. Armatura wykonana z miedzi ma charakterystyczny pomarańczowo-czerwony kolor. Miedź jest też materiałem recyklingowalnym, który po wykorzystaniu można ponownie przetopić.

Zalety:
 • Trwałość,
 • antybakteryjność.
Wady:
 • Cena.

Armatura mosiężna

Mosiądz to stop miedzi z cynkiem, z tego względu jest nieco tańszy od miedzi. Łatwość kształtowania mosiądzu sprawia, że na rynku dostępne jest wiele kształtów wylewek wykonanych z tego materiału

Zalety:
 • Trwałość,
 • nie koroduje.
Wady:
 • Cena.

Porady

W przypadku każdej armatury warto zainwestować w złączki wykonane z metalu, a nie aluminium. Aluminiowe połączenia często pękają pod ciśnieniem wody i w efekcie wymagają częstych wymian słuchawki lub wężyka, a ich użytkowanie okaże się droższe w ostatecznym rozrachunku. Jeśli zależy nam na ekstra czystości w strefie łazienki i kuchni, producenci oferują baterie ze światłem ultrafioletowym, sterylizujące powierzchnie, na które świecą.